دکوراسیون

چرا کاغذ دیواری کپک می زند

چرا دیوار پوش قارچ میزند

در ابتدای بحث به این سوال مهم می پردازیم که دلیل کپک کاغذ دیواری Wallpaper mold چیست ؟چه عاملی سبب این امر می شود؟

رطوب و نم دیوار عامل های مهم در به وجود آمدن کپک ها هستند که باعث تکثیر به تمام سطوح کاغذ دیواری می شوند. این امر باعث ایجاد آلودگی محیط داخل ساختمان شده و این تکثیر سبب بروز بیماری های مختلفی میشود که سلامتی افراد را به خطر می اندازد. این کپک ها و قارچ های سمی از مواد کپک زده جدا می شوند و محیط اطراف را آلوده میکنند. وجود لکه های ناشی از کپک ها باعث  عدم زیبایی محیط مورد نظر می شوند. تنگی نفس، آب ریزش چشم از عامل های ایجاد سم های ناشی از کپک کاغذ دیواری ست.

 

بیماری سندروم ناشی از کپک کاغذ دیواری

 

این تصور در ذهن مخاطب ایجاد می گردد که زرد شدن دیوار یا رطوبت آن فقط باعث  از بین رفتن کاغذ دیواری می شود. اما این امر میتواند عواقب بدتری را به دنبال داشته باشد از جمله ی آن بیماریی که تمام اجزاء خانواده را درگیر میکند . این بوی ناخوشایند که از کپک ناشی می شود باعث بروز گرفتگی سینه می شود و منجر به از بین رفتن  کل کاغذ دیواری آن محیط می شود. از علائم بیماری سندرم ساختمان میتوان به عوامل زیر اشاره کرد.

 • ایجاد سوزش در چشم و گلو و پوست

 

 • گرفتگی سینه و نفس تنگی

 

 • خشک شدن و پوسته پوسته شدن پوست

 

 • سردرد ناشی از بوی تحریک کننده و خستگی های مفرط
پیشنهادی
چند روش موثر برای انتخاب بهترین رنگ برای دیوار خانه

 

اما چگونه از این بیماری پیش گیری کنیم؟

 

از محلول های ضد عفوونی کننده و باکتری زا استفاده کنیم، به مرور زمان دیوار ها و کفپوش ها را بررسی کنیم و در صورت بروز هر گونه نشتی بررسی کنیم، برای از بین بردن کپک ها می توانیم از ازن استفاه کنیم و در نهایت از گیاهانی در منزل استفاده کنیم که می تواند رطوبت محیط را به خود جذب کند.

 

کپک کاغذ دیواری چه دلایلی دارد ؟

 

چگونه می توانیم کپک دیوار را از بین ببریم؟

 

 • اولین راه استفاده از سرکه است. با سرکه کپک های موجود روی دیوار تا حد امکان از بین میرود و محیط ضد باکتری می شود.

 

 • دومین روش استفاده از مخلوط آب و صابون است که با آغشته کردن سطوح با این مخلوط کپک از بین میرود .

 

 • سومین روش استفاده از جوش شیرین است  که در اثر مخلوط با آب، محلولی بوجود می آید که خاصیت ضد قارچی و باکتری دارد و برای از بین بردن قارچ می تواند گزینه مناسبی باشد.

 

 • چهارمین روش استفاده از نمک دریاست. این ماده توانایی ضدعفونی کردن محیط را دارد و رطوبت محیط را به خود جذب میکنید و میتوانید به شکل مستقیم در ناحیه کپک زده از آن استفاده کنیم.

 

 • پنجمین روش ورود هوای تازه به داخل منزل است

 

اما یک نکته قابل تامل است در هنگام استفاده از سرکه یا مخلوط آب و صابون سطح را بیش از اندازه خیس و مرطوب نکنید چرا که با این کار باعث از بین رفتن کاغذ دیواری میشوید . پس از تمیز کردن سطح از وجود کپک محیط مورد نظر را کاملا خشک کنید.  در ضمن کیفیت پایین کاغذ دیواری میتواند یکی از عامل های مهم در کپک زدن دیوار باشد.

پیشنهادی
 10روش جالب و جذاب برای داشتن بهترین دکور اتاق دخترانه

 

چه محیط هایی مستعد کپک زدن هستند؟ و چگونه کپک  ها را از پشت کاغذ دیواری حذف کنیم؟

 

دیوارهای مشرف به حمام یا دستشویی بهترین مکان ها برای رشد کپک ها و ایجاد رطوب است.  وجود رطوبت و نامرغوب بودن کاغذ دیواری و تاریکی پشت آن مرکز رشد کپک ها محسوب می شوند . تنها روش برای از بین بردن آن از بین بردن کاغذ دیواری و کندن آن است .

 

جدا کردن کاغذ دیواری

 

جلوگیری از کپک کاغذ دیواری

 

 • برای راحت تر کندن کاغذ دیواری  بهترین راه ایجاد محفظه هایی روی سطح دیوار است. استفاده از کاردک ها ، تیزی ها و چاقو یا پیچ گوشتی میتواند گزینه مناسبی برای ایجاد خراش و کندن کاغذ دیواری خراب شده باشد

 

 • بعد از کندن کاغد دیواری ها و درآوردن آنها باید کمی محتاط تر باشیم چرا که در اثر بی احتیاطی کپک ها در محیط پخش می شوند و سبب ایجاد مسمومیت می شوند پس از یک پارچه برای جای کپک ها استفاده میکنیم.

 

 • نکات ایمنی را رعایت کنید . استفاده از دستکش و ماسک برای حفاظت از شما توصیه میگردد.

 

 • در و پنجره ها را برای ورود هوای مطبوع باز کنید تا هوای منزل تهویه شود.

 

 • بعد از تمیز کردن محیط و برداشتن کپک ها محیط مورد نظر را سم پاشی و عایق کنید .میتوانید از مخلوط آب و سرکه برای ضدعفونی محیط استفاده کنید.

 

نکاتی درباره دیوارهای کپک زده

 

 • از بین بردن بردن کاغذ دیواری و تراشیدن گچ یکی از موارد اصلاح دیوارهای کپک زده است. بعد از اینکار گچ جدید را جایگزین گچ گپک زده کنید. از تهویه های مناسب برای حمام و دستشویی استفاده کنید تا محیط را برای ایجاد کپک ها ناهموار کنید.
پیشنهادی
10 راز جذابیت چیدمان و دیزاین خانه

 

کپک کاغذ دیواری چیست

 

 • ممکن است قارچ هایی وجود داشته باشند که قابل تشخیص و رویت نباشند شما میتوانید برای تشخیص قارچ از محلول سفید کننده و آب و گوش پاک کن استفاده کنید اگر نقطه مورد نظر سفید شد نشان دهنده نوعی قارچ است .

 

 • به علت گرمای زیاد در سقف ممکن است با وجود قارچ هیچ نشانه ای از آن وجود نداشته باشد . در این محیط با وجود گرما و رطوبت ،محیط مناسبی برای رشد انواع قارچ ها به حساب می آِید برای از بین بردن قارچ ها باید محیط مورد نظر را دوباره عاق بندی کنید .

 

دلایل کپک کاغذ دیواری

 

سخن آخر آنکه   اگر به فکر سلامتی خود و خانواده تان هستید و بخواهید از بیماری سندروم ساختمان در امان بمانید قارچ ها و کپک های دیوار و کاغذ دیواری  را جدی بگیرد چرا که میتواند علامت یک نشتی در دیوارها به حساب آید و شما را دچار مشکل های به خصوصی کند.

 

 

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.