دکوراسیون

چسب مخصوص کاغذ دیواری چیست؟

تعریف کلی چسب مخصوص کاغذ دیواری

چسب مخصوص کاغذ دیواری چیست What is wallpaper glue? و شما از کدام خمیر برای کار خود استفاده می کنید؟ امروزه روکش های متنوع و خمیر مخصوص آنها دست به دست هم می دهند تا یک سطح نهایی شیک و جذاب را به شما تحویل دهند؛ اما برخی از پوشش های مخصوص به چسب های خاصی نیاز دارند و از آنجا که روکش باید سالهای زیادی دوام داشته باشد، استفاده از ماده مناسب برای نصب آن امری ضروری است.

 

چسب مخصوص کاغذ دیواری چیست؟

 

تعریف کلی از چسب مخصوص کاغذ دیواری

 

این گونه خمیر ها دارای ویسکوزیته نازک کننده برشی و رطوبت بالا هستند که داشتن چنین خصوصیاتی برای کاهش سرعت نفوذ ماده به داخل کاغذ کاربرد دارد؛ زیرا به روکش فرصت می دهد تا به درستی روی دیوار بچسبد. این ماده معمولاً در پاکت یا جعبه به صورت پودر و یا آماده برای تولید خمیر به فروش می رسد.

 

از کدام چسب استفاده کنیم؟

 

در ادامه انواع خمیرهای مورد استفاده را برای شما عنوان کرده ایم تا با توجه به جنس کاغذ دیواری محصول مورد نظر را خریداری کنید.

 

چسب استاندارد

 

از اتر سلولز و نشاسته تشکیل شده است – انتخابی مناسب برای روکش های سبک تا سنگین بر پایه کاغذ.

 

چسب مخصوص

 

حاوی رزین مصنوعی است تا قدرت چسب را افزایش دهد – مناسب برای کاغذ دیواری های سنگین مانند برش چوب، وینیل، آناگلیپتا یا پوشش های بافت دار- بسته به ترکیب و دستورالعمل سازنده برای پوشش های پارچه ای، ابریشمی، چمن یا چوب پنبه ای نیز مناسب است.

 

چسب نساجی

 

شامل اجزای اساسی و همچنین ماده پراکنده پلاستیکی و سایر مواد افزودنی است که به افزایش چسبندگی کمک می کنند- این نوع ماده را می توان به تنهایی استفاده کرد و یا به سایر خمیرها برای کاغذ دیواری های پارچه ای، فلزی، فویل و صنعتی اضافه نمود.

 

برای پوشش های غیر بافته شده چسب مخصوص کاغذ دیواری چیست؟

 

به طور خاص برای انواع روکش های غیر بافته شده طراحی شده است- هنگام استفاده مستقیماً به دیوار زده می شود. این بدان معنی می باشد که باید مقاومت اولیه خوبی داشته تا نوار خشک با دیوار جفت شود. بعلاوه، قوام آن تقریباً بدون پاشش است و می تواند حاوی به اصطلاح نشانگرهای رنگی باشد که پس از خشک شدن کاملاً شفاف خواهد بود.

پیشنهادی
استند گل چیست؟

چسبهای دارای پراکندگی بالا: ترکیب های آماده دارای رزین پلاستیکی یا مصنوعی هستند- قوام و رنگ آنها کاملاً متفاوت از انواع معمول ترکیبات موجود در بازار بوده و می توان آنها را در ظروف با اندازه های مختلف خریداری کرد. همچنین می توانید این ماده را به سایر خمیرها اضافه کنید تا مقاومت چسبندگی بیشتری ایجاد شود – برای کاغذ دیواری های سنگین و ضد آب مانند پوشش های الیاف شیشه، وینیل و بافت مناسب است که همگی به مقاومت زیادی نیاز دارند.

 

تعریف کلی از چسب مخصوص کاغذ دیواری

 

کدام چسب برای کدام سطح است؟

 

به طور کلی، انواع محصولات موجود در بازار که در بالا ذکر شده برای دیوارهایی از جنس بتن، سیمان، گچ و تخته گچ مناسب هستند. به عنوان یک قاعده کلی؛ نفوذ پذیری بخار آب و مواد نقش مهمی در کیفیت این محصول دارند و سطح باید خشک، تمیز، یکنواخت، پایدار و جاذب باشد. در اینجا چند نکته و ترفند در مورد نصب کاغذ دیواری روی سطوح مختلف را عنوان کرده ایم

 

  • چسب مخصوص برای کار روی سطوح چوبی

 

روکش های چوبی تصفیه نشده، خشک، جاذب، عاری از لاک، موم یا رزین بوده و بهترین سطح برای چسب کاغذ دیواری هستند. خمیر مخصوص این دسته از مواد باید نازک و یکنواخت پخش شود تا از خیساندن چوب جلوگیری به عمل آید.

در بیشتر موارد، سنباده زدن یا سلب کردن دیوارهای چوبی باعث ایجاد سطوح تمیز، پایدار و چسبنده می شود. همچنین پس از پاک شدن لاک، موم یا مواد ضد آب نیز باید کاملاً تمیز شود. توصیه می کنیم برای دستیابی به نتایج مطلوب از یک آغازگر استفاده نمایید.

برای سطوح ناصاف و خشن مانند نئوپان، تخته های OSB، تخته یا تخته سه لا لزوماً پرایمر لازم نیست و اگر دیوارها با این نوع محصولات چوبی پوشانده شده باشند، کاغذ دیواری پس از خشک شدن می تواند در لبه ها پاره شود. در این موارد، لبه ها باید پر و صاف شده و استفاده از تخته گچ نیز باعث ایجاد سطوح صاف و یکنواخت خواهد شد.

پیشنهادی
هر آنچه در باره آینه کاری باید بدانید

چوب یک ماده زنده است که به طور مداوم تغییر می کند. همچنین رطوبت را جذب کرده و باعث گسترش خوردگی خواهد شد. این ماده پس از خشک شدن دوباره منقبض می شود و به منظور جلوگیری از تاب خوردن عناصر چوبی در هنگام استفاده از چسب، باید پوشش را برای دو طرف استفاده نمایید. به عنوان مثال، هنگام روکش کردن کمد یا درهای آن هم از بیرون و هم از داخل کاغذ دیواری نصب کنید.

 

  • چسب مخصوص کاغذ دیواری برای کار روی کاشی، سرامیک، سنگ طبیعی و خاک رس

 

نوع محصول مورد نیاز برای اینگونه سطوح به نفوذپذیری آن بستگی دارد. به طور کلی، قوانین استفاده از چسب پراکنده برای سرامیک، سنگ طبیعی و خاک رس یکی است.

 

  • چسب کاغذ دیواری برای کار روی پلاستیک، شیشه و فلز

 

به دلیل سطح صاف پلاستیک، شیشه و فلز چسبندگی کافی برای خمیر ایجاد نمی شود و حتی پرایمر را نیز نمی توان به راحتی اجرا کرد. استفاده از مواد مخصوص گاهی اوقات برای پلاستیک و فلز دردسر ساز است و حتی پس از کار هم (در صورت نیاز به تعویض روکش) از بین بردن مواد باقیمانده قبلی مشکل بسیار پیچیده ای خواهد بود. برای اینگونه سطوح به خصوص مناطق بزرگتر، باید نوار چسب استفاده شود. البته فراموش نکنید که نصب آن نیازمند دقت بالایی بوده و ایجاد حباب در زیر نوار مشکلات زیادی در پی خواهد داشت.

 

اصول اولیه تهیه چسب

 

اصول اولیه تهیه چسب مخصوص کاغذ دیواری

 

انواع پودر تهیه چسب مخصوص کاغذ دیواری در بسته بندی پاکتی موجود است و بنابراین، باید در جای خشک نگهداری شود. این پودر باید طبق دستورالعمل های جداگانه با آب مخلوط شده و برای به دست آوردن قوام ژله ای به زمان خاصی برای خیساندن نیاز دارد. تمام اطلاعات لازم در مورد نسبت آب به پودر و زمان خیساندن را می توانید روی بسته بندی مشاهده کنید. البته سازندگان معتبر چسب مایع (یک مایع غلیظ) را نیز ارائه می دهند که با آب مخلوط می شود، اما قوام اولیه آن از ایجاد توده جلوگیری کرده و به طور کلی فرآیند اختلاط و خیساندن را آسانتر خواهد کرد.

پیشنهادی
برای آیینه کاری روی سفال به چه وسایلی نیاز دارید؟

اطمینان حاصل کنید که طبق تمام دستورالعمل های مربوط، مخلوط کردن و زمان خیساندن را اجرا کرده و فراموش نکنید که درست ترکیب کردن آن در ایجاد یک سطح نهایی زیبا موثر خواهد بود. چسب کاغذ دیواری مخلوط آماده معمولاً در سطل های ۱۶ کیلوگرمی فروخته می شود و بسته به ترکیب، از این محصول آماده می توان برای کاغذ، چوب، وینیل و انواع پوشش های غیربافته استفاده کرد.

لیبل اطلاعات روی رول کاغذ دیواری شما به شما می گوید که از نظر نوع روکش و همچنین ویژگی هایی مانند مواد، وزن و ترکیب آن چه نوع چسبی مورد نیاز است. برای روکش های نفوذ ناپذیر در برابر بخار آب مانند کاغذ دیواری های وینیل یا فویل فلزی، محصول باید دارای پراکندگی بالا باشد و متناوباً  برای دستیابی به مقاومت لازم باید از خمیر خالص استفاده شود.

وقتی صحبت از چسب کاغذ دیواری می کنیم، کیفیت مهم ترین اصل است؛ بنابراین یک محصول باکیفیت را خریداری کنید. انواع خمیرهای با کیفیت بالا از نشاسته طبیعی، غیر سمی و متیل سلولز تشکیل شده اند. همچنین مواد افزودنی ویژه مانند رزین های مصنوعی برای افزایش دوام و کاربرد آسانتر به آن اضافه می شود و در محصولات با کیفیت بالا نیز نسبت متیل سلولز برابر یا بیشتر از نشاسته است که قدرت چسبندگی بسیار خوبی را ایجاد می کند.
امیدواریم مقاله چسب مخصوص کاغذ دیواری چیست پاسخگوی سوالات شما در این زمینه بوده باشد.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.