دکوراسیون

تندیس عدالت چیست

بانوعدالت

آیا تا به حال با این مفهوم آشنا شده اید، یا کنجکاو بوده اید که بانوی عدالت یا تندیس عدالت Statue of Justice چیست و  چه مفهومی دارد؟از دیرباز که بشریت بوجود آمده است  مساوات و عدالت و برابری پایه و اساس تمام حکومت ها بوده است.

ایرانیان با عنوان فرشته عدالت این تندیس را  می شناسند که مجسمه ای است برگرفته از انسانی عدالت خواه  که به عنوان الگویی برای عدالت خواهی و اخلاق مداری در امر قضاوت شناخته شده است.

 

پیشینه ای کوتاه از  تندیس عدالت

 

در روم باستان که الهه های بسیاری وجود داشته است این تندیس زبیا از بانوی درستکاری که در امر قضاوت هم به دیگران یاری میرسانده و  با نام یوستیتیا معروف بوده شکل گرفته است.

این مجسمه که به عنوان اساس و نمادی از عدالت شناخته شده است دارای ویژگی های منحصر بفردی می باشد که در ادامه بحث به آن می پردازیم.

پیشینه ای کوتاه از تندیس عدالت

بررسی نماد های تندیس عدالت

 

در تمام این تندیس چیزی که نمود بیشتری دارد این است که بانویی با  چشمان بسته  که با روبندی چشم های خود را پوشانده  و در دست چپش از شمشیر و در دست راستش از ترازو برای عدالت خواهی استفاده کرده است. نکته جالب توجه اینست که ترازوی موجود به صورت کاملا مساوی و برابر قرار گرفته  شده است که این نشان دهنده ی دقت بالا و اهمیت اجرای عدالت است .

شمشیر موجود در دست چپ مجسمه که سر شمشیر نیز رو به پایین است می تواند بیانگر این امر باشد که برای عدات بیشتر هم میتوان از قدرت شمشیر استفاده کرد . شمشیر دو لبه نمایانگر این است که مجازاتی که تعیین می شود ممکن است برای هر کسی پیش آید.

پیشنهادی
آموزش آماده سازی چسب کاغذ دیواری

 

اما چرا در این تندیس چشمان مجسمه بسته شده است؟

 

و اما روبند که چشمای بانوی عدالت با آن بسته شده است نشان میدهد که در امر قضا طرفداری از فرد بخصوصی صورت نمی گیرد و بدون هیچ اضطرابی و با شجاعت تمام و بدور از ترش و  صرف از نظر از مقام و قدرت و ثروت عدالت باید اجرا شود.

و در انتها پوشش تندیس نشان دهنده فرهنگ والا و غنی و وارستگی آن بانو محسوب می شود که این پوشش در یونان باستان  مختص افراد فرهیخته و دانشمندان بوده است.

در زیر پای مجسمه عدالت کتاب و سرمار دیده میشود که میتواند بیانگر این امر باشد که تندیس عدالت فراتر از تصور هر انسانی برای رعایت مساوات و عدالت است و قاضی یا حاکم باید در امر قضاوت وجدان کاری را چاشنی قضاوت و عدالت خود کند . مار هم میتواند نماد جرم و جنایت و پلیدی های حاکم بر جامعه موجود باشد که در زیر تندیس عدالت وجود دارد.

 

تندیس عدالت چیست

 

آیا در ایران هم از تندیس بانوی عدالت استفاده میکنند

 

متاسفانه در ایران این تندیس زیبا جای خود  را به مجسم مردی تنومند  با چشمانی باز داده است و به جای استفاده از ترازوی عدالت و شمشیر از کتاب قانون در دست راست آن که نماد وکیل بوده است و  مردی که دستان آن بسته شده و روی زمین افتاده و نقش مجرم را بازی میکند و کودکی که میتواند نماد بی گناهی باشد.

آیا در ایران هم از تندیس بانوی عدالت استفاده میکنند.

و در انتهای امر برداشتی که از موضوع میشود این مطلب است که رعایت قانون ، عدالت،مساوات و برابری در جامعه کنونی بر عهده وکلا و قضات و انسان های نیک سرشت است که میتواند با رعایت تمام اصول اخلاقی نماد و تندیس عدالت خواهی آن جامعه باشد که وظیفه بسیار خطیری و ارزشمندی  است  که متاسفانه به دست فراموشی سپرده شده است.

پیشنهادی
دیزاین استند گل

1 دیدگاه در “تندیس عدالت چیست

  1. حمید بهمنی کاراموز وکالت گفت:

    دست شما درد نکنه . زحمت کشیدید . اما مطالب میتوانست کامل تر باشد .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.