دکوراسیون

تفاوت کاغذ دیواری با رنگ روغن

تفاوت کاغذ دیواری با رنگ روغن

آیا تاکنون فکر کرده اید که تفاوت کاغذ دیواری با رنگ روغن The difference between wallpaper and oil paint در چیست؟ همه ما دوست داریم خانه خود را زیباتر کنیم، اما مشکل این است که با توجه به دوام، زیبایی شناسی، نگهداری و قیمت نمی توان بین انتخاب کاغذ دیواری و رنگ روغن تصمیم گرفت. در ادامه می خواهیم شما را با تفاوت های این دو بیشتر آشنا کنیم تا بتوانید برای زیبا ترکردن دکوراسیون داخلی خود یک محصول مناسب را خریداری کنید.

در درجه اول، کاغذ دیواری ها در مقایسه با رنگ سنتی تنوع بیشتری دارند، اما با وجود فروش رنگ های مختلف انتخاب صحیح کمی سخت تر شده است. حال بیایید این دو را در پارامترهای مختلف مقایسه کنیم.

 

 تفاوت کاغذ دیواری با رنگ روغن در زمان آماده سازی

 

رنگ زدن سطوح بسیار آسان تر بوده و به زمان و تلاش کمتری نیاز دارد. از طرف دیگر، چسباندن کاغذ دیواری نیاز به پوشاندن و رفع نقایصی از جمله سوراخ دیوار یا گچ کاری مجدد خواهد داشت؛ در حالیکه نقاشی بسیاری از این نقایص را به تنهایی پوشش می دهد.

اگر خانه شما قدیمی است و نیاز به بهسازی زیادی دارد، نقاشی کردن آن عاقلانه تر بوده و علاوه بر آن، نمی توان از کاغذ دیواری در هر قسمت از ساختمان (به خصوص مناطق مرطوب مانند حمام) استفاده کرد.

 

 تفاوت کاغذ دیواری با رنگ روغن در هزینه

 

اگرچه هزینه واقعی به برند و کیفیت محصول بستگی دارد، اما کاغذ دیواری بسیار پرهزینه تر از رنگ است. با این حال، گزینه های ارزان تری نیز وجود دارد اما شاید همان تأثیر محصول با کیفیت را نداشته باشند. این موضوع را نیز فراموش نکنید که تعداد لوازم مورد نیاز برای نقاشی در مقایسه با کاغذ دیواری (که به چسب و مواد دیگر احتیاج دارد) کمتر است. با این وجود، رنگ ماندگاری بیشتری داشته و از این رو می توان به رغم هزینه اولیه بالا، به عنوان گزینه به صرفه تری شناخته شود.

 

 تفاوت کاغذ دیواری با رنگ روغن در کار

 

نقاشی می تواند توسط صاحب خانه و بدون نیاز به مهارت خاصی انجام گیرد. از طرف دیگر، نصب کاغذ دیواری یک کار ماهرانه است و در صورت استفاده از نیروی کار غیر حرفه ای، امکان دارد با مشکلاتی مثل خوب نچسبیدن، برآمدگی و پارگی آن روبه رو شوید.

 

 تفاوت کاغذ دیواری با رنگ روغن در زمان آماده شدن

 

نکته بعدی در تفاوت کاغذ دیواری با رنگ روغن این است که برای خشک شدن رنگهای پایه روغن زمان بیشتری احتیاج دارید و در بعضی موارد حداقل به دو یا سه لایه نیاز خواهد بود. بنابراین، تکمیل آنها چند روز تا چند هفته طول می کشد. کاغذ دیواری به راحتی نصب خواهد شد و می توان در یک روز کل خانه را با آن پوشش داد.

 

 تفاوت کاغذ دیواری با رنگ روغن در نگهداری

 

سطوح نقاشی شده به راحتی شستشو و تمیز می شوند و این موضوع برای خانه های دارای فرزند از اهمیت زیادی برخوردار است؛ زیرا نوشته ها و خط خطی های روی دیوار را به راحتی می توان تمیز کرد. با این حال، پوشش های دیگر تمایل به کثیف شدن داشته و یک خراش ساده می تواند به طور دائمی به آنها آسیب برساند. همچنین برطرف نکردن مشکل آن در زمان مناسب مناطق دیگر را نیز تحت تأثیر قرار می دهد.

پیشنهادی
هر آنچه در باره آینه کاری باید بدانید

 

تفاوت کاغذ دیواری با رنگ روغن در ماندگاری

 

 ماندگاری

 

نقاشی باید هر دو یا سه سال یک بار تکرار شود و حداکثر عمر آن پنج سال است. از طرف دیگر، یک کاغذ دیواری به خوبی نگهداری شده می تواند تا ۱۵ سال دوام داشته باشد.

 

بخارات شیمیایی

 

برخی از رنگ ها اثرات مخربی روی سلامتی جانداران می گذارند و شماری از محصولات ارزانتر دارای مواد شیمیایی مانند رزین و رنگدانه ها هستند که به محیط زیست نیز آسیب می رسانند. اما روکش های ثابت فاقد این عیب بوده و هیچ خطری برای سلامتی شما نخواهند داشت.

 

تغییرات  فصلی

 

استفاده از روکش برای شهرهای دارای آب و هوای مرطوب مناسب نیست؛ زیرا امکان دارد که چسب اثر خود را از دست داده و کاغذ دیواری به راحتی از بین برود. در مقابل، رنگ ها در برابر گرما مقاوم نیستند و این موضوع در رابطه با محصولات پایه روغن دارای اهمیت بیشتری است؛ زیرا پایه روغنی ها تمایل به ذوب شدن و ایجاد لکه دارند.

 

تفاوت کاغذ دیواری با رنگ روغن و مزایا و معایب هر یک از آنها

 

 تفاوت کاغذ دیواری با رنگ روغن در تنوع

 

برای افراد علاقه مند به خانه های هنری استفاده از کاغذ دیواری بهتر است. همچنین اتاق کودکان را می توان با روکش هایی تزئین کرد که دارای شخصیت های کارتونی و طراحی های سرگرم کننده هستند. در مقابل، نقاشی کردن دیوار یک نمای ساده را به شما تحویل خواهد داد؛ مگر اینکه از یک هنرمند برای ایجاد الگوهای زیبا کمک بگیرید.

 

ترکیبی از هر دوی آنها

 

بسیاری از افراد دوست دارند که هردوی آن ها را به صورت ترکیبی استفاده کرده و این کار می تواند جلوه فوق العاده ای به دکوراسیون داخلی ببخشد.

 

جنبه های دیگر

 

در صورت خراب شدن بخشی از کاغذ دیواری، ممکن است پیدا کردن یک جایگزین برای شما دشوار باشد؛ زیرا طرح ها و الگوها مدام تغییر می کنند و ناچار خواهید بود کل تصویر زمینه را تغییر دهید. در حالیکه برای نقاشی اوضاع فرق می کند و اگر بخشی از دیوار خراب شود، به راحتی آن را ترمیم خواهید کرد. اما آیا واقعاً باید یکی را انتخاب کنید؟ شما گزینه های دیگری از قبیل دیوارپوش هم پیش رو خواهید داشت، اما هزینه آن بسیار بالا بوده و ممکن است با بودجه شما همخوانی نداشته باشد.

 

 تفاوت کاغذ دیواری با رنگ روغن و مزایا و معایب هر یک از آنها

 

شما می توانید با تغییر نمای دیوارها خانه خود را دگرگون کنید. به عنوان مثال، استفاده از الگوهای روشن فضا را بزرگتر جلوه خواهد داد و تم های تیره باعث می شوند تا اتاق شما دنج به نظر برسد. حال می خواهیم مزایا و معایب هر یک را بیشتر برسی کنیم.

پیشنهادی
چطور با ساده ترین وسایل شیک ترین دکور منزل را داشته باشیم؟

 

  • کشیدن کاغذ دیواری را می توان با مواد شیمیایی یا ابزار مخصوص انجام داد، اما در صورت بی احتیاطی آسیب های جدی به خانه شما وارد می شود.

 

  • تفاوت کاغذ دیواری با رنگ روغن در ارائه الگو های مختلف نیز به چشم می خورد. رنگ ها معمولا در تنازهای براق ارائه خواهند شد، در حالی که کاغذ دیواری ها برای ماندگاری و تغییر پذیری به صورت وینیل ساخته می شوند.

 

  • از آنجا که کاغذ دیواری با کمک چسب استفاده می گردد، در مناطق مرطوب مانند حمام و آشپزخانه ممکن است از سطح جدا شود.

 

خوشبختانه امروزه تنوع زیادی در رنگ ها وجود دارد و شما می توانید آنها را در سایه های مختلف استفاده کنید. اما برخی مغازه داران قبل از فروش راهنمایی های لازم در رابطه با روغنی بودن یا آبی بودن پایه محصولات در اختیارتان قرار نمی دهند و شما باید حتما قبل از خرید تمام سوالات خود را از آنها بپرسید. این مشکل در کاغذ دیواری هم وجود دارد و با توجه به قرار داشتن آنها داخل بسته بندی، تشخیص تفاوت بسیار دشوار است. با این حال، هنگام استفاده از هر کدام بر روی دیوار سریعا مرغوبیت آنها را احساس خواهید کرد.

 

نکاتی قبل از به کارگیری رنگ روغن

 

نکاتی قبل از به کارگیری رنگ روغن

 

طراحان داخلی بر این باوراند که رنگ روغن نسبت به محصولات پایه آب کیفیت بیشتری دارد؛ به عنوان مثال، جنس رنگ می تواند به مرور زمان روی چسبندگی آن تأثیر بگذارد. بنابراین، برای رسیدن به یک سطح زیبا و براق باید تمام جزئیات را قبل از نقاشی بسنجید.

 

محصولا پایه آب یا پایه روغنی؟

 

شاید از نظر شما تفاوت کاغذ دیواری با رنگ روغن فقط در موارد بالا خلاصه شود؛ اما هر یک از آنها نیز خود به دسته های مختلفی تقسیم بندی خواهند شد و شما باید قبل از هر چیز جنس محصول را بشناسید. طراحان داخلی می گویند: “اگر نمی دانید محصول شما پایه روغن است یا آب، سطح را با الکل دناتوره پاک کنید. اگر پارچه رنگ را برمی دارد، پایه آن آب می باشد اما اگر هیچ لکی روی پارچه نمالد، احتمالاً بر پایه روغن است. ”

 

می خواهید دیوار شما براق باشد یا مات؟

 

میزان درخشندگی دیوار ها تاثیر زیادی روی زیبایی خانه شما می گذارد و برای براق کردن آنها استفاده از کاغذ دیواری یا رنگ روغن امکان پذیر است. بر اساس گفته دکوراتیورها، تم های براق نور بیشتری را منعکس می کنند، اما الگو های مات نور را سطح خود پخش کرده و کمتر جلب توجه خواهند کرد. تفاوت دیگری که در رابطه با روکش های مات و درخشان وجود دارد این است که براق کننده های انعکاسی به راحتی تمیز خواهند شد، اما نقص بیشتری روی سطح نشان می دهند و این موضوع درباره پوشش های مات برعکس است. به طور کلی، استفاده از تم های خنثی برای مناطق کم رفت و آمد مانند اتاق خواب بهتر خواهد بود، در حالی که برای مناطق پرتردد مانند آشپزخانه یا حمام استفاده از محصولات درخشان کارامد است.

پیشنهادی
بهترین آموزش نصب کاغذ دیواری برای منزل

 

نحوه استفاده از کاغذ دیواری در اتاق

 

آیا استفاده از رنگ روغن خطرناک است؟

 

محصولات لاتکسی شامل رنگدانه، چسب و آب هستند و به خاطر زیست تخریب پذیری آنها، هیچ خطری برای سلامتی ندارند. همچنین با گذشت زمان ماندگاری بیشتری خواهند داشت و علاوه بر تولید بوی کمتر، نسبت به سایر محصولات سریعتر خشک می شوند. بنابراین، هنگام نقاشی یا استفاده از کاغذ دیواری به لاتکسی بودن رنگ یا چسب کاغذ توجه داشته باشید. در آخر اینکه روکش های پایه آب معمولاً می توانند بر روی محصولات پایه روغنی استفاده شوند، در حالیکه عکس آن امکان پذیر نیست.

مورد بعدی در رابطه با تفاوت کاغذ دیواری با رنگ روغن در این است که محصولات پایه روغنی حاوی روغن های طبیعی مانند بذر کتان یا یک الکید مصنوعی هستند و از یک رنگدانه و یک رزین به همراه رقیق کننده تشکیل شده اند؛ هنگامی که رقیق کننده تبخیر می شود، رزین یک پوشش سخت ایجاد خواهد کرد و به همین خاطر توصیه می شود که هنگام آماده سازی از ماسک استفاده نمایید. همچنین پوشش ایجاد شده قابل تنفس نیست  و به همین خاطر در برابر لکه ها و زنگ زدگی مقاومت می کند.

 

نکاتی قبل از نصب کاغذ دیواری

 

ابتدا سبک اتاق را در نظر بگیرید؛ در اتاق های خواب داماس و گلهای با خطوط ظریف را امتحان کنید که ترجیحا رنگ های پاستلی و خنثی داشته باشند. همچنین ست شدن کاغذ دیواری و تابلو فرش با طرح های گل احساس راحتی و آرامش را ایجاد می کند.

اگر خانه شما مدرن است، طرح های هندسی جسورانه با تم های براق را در نظر بگیرید. همچنین طرح های درشت نیز به خوبی جلب توجه خواهند کرد. اما اگر یک خانه سنتی دارید، ترجیحا لوازم دکوراتیو سنتی را انتخاب کنید.

 

نحوه استفاده از کاغذ دیواری در اتاق

 

شما باید تمامی دیوارها را بپوشانید؛ پیشنهاد ما استفاده از یک طرح نواری کلاسیک و ساده به صورت افقی است که بر روی هر چهار دیوار آویزان شده باشد، زیرا جلوه ای مدرن و تازه به دکور می دهد. برای برجسته کردن منطقه ای از اتاق مانند پشت مبل یا تخت باید یک طرح برجسته را انتخاب کنید. برای این کار طرح هایی با رنگ متالیک، میکا یا براق جلوه ای زیبا و شکوهمند به خانه شما می دهد.

قدم بعدی دیزاین سقف است؛ شما می توانید با سایه کلاسیک متالیک رنگ آمیزی شده یک سبک ویکتوریایی را ایجاد کنید. البته در این میان جنس کاغذ دیواری هم بسیار مهم است و انتخاب یک طرح تخت یا بافت به سبک اتاق شما بستگی دارد. به طور کلی، الگوهای بافته شده ظاهری معمولی تری به اتاق می بخشند، در حالی که طرح های تخت می توانند خانه شما را لطیف تر نشان دهند. همچنین کاغذ دیواری های بافت دار می توانند علاوه بر پوشاندن نقایص، سطوح خانه شما را سه بعدی جلوه داده درحالیکه روکش های تخت ناهمواری های سطوح را بیشتر به رخ خواهند کشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.