دکوراسیون

انواع پرده چه نقشی در انتخاب دکوراسیون منزل دارند؟

پرده

یکی از گزینه های مناسب در زمان طراحی و دکوراسیون داخلی استفاده از پرده است  که به عنوان یکی از المان های دکوراتیو مورد توجه خاص طراحان بزرگ قرار دارد.  پرده  نقطه عطف در طراحی داخلی منزل محسوب می شود که علاوه بر زیبایی و جلوه خاصی که به دکوراسیون می دهد می تواند نقش موثری در کنترل نور خورشید و حتی ایجاد یک فضای خصوصی برای افراد ایفا کند. انواع پرده ها Types of curtains و مدل های خاص هر یک در سبک های متنوع از جمله مطالبی است که در این مقاله مطالعه خواهید کرد به علاوه قصد داریم با ارائه تصاویری از مدل های متنوع پرده ایده های جذاب و منحصر به فردی را در اختیار شما قرار دهیم، برای کسب اطلاعات بیشتر با ما همراه باشید.

 

 در زمان خرید و انتخاب انواع پرده باید به چه نکاتی توجه کرد؟

 

 • مقاومت پرده:

 

از مهم ترین نکاتی که در زمان انتخاب پرده باید مورد توجه قرار بگیرد جنس و میزان مقاومت آن در برابر نور خورشید و شستشو است ممکن است پرده مورد نظر برای  دکوراسیون آشپزخانه انتخاب شود و به دلیل شرایط محیطی نیاز باشد به طور مداوم شستشو شود،  پرده بی کیفیت پس از چند بار شستشو پوسیده خواهد شد.

 

 • مکان مورد استفاده انواع پرده :

 

جنس پرده هایی که برای اتاق نشیمن و پذیرایی انتخاب می شود باید کمی سنگین و تجمل گرا تر از دیگر بخش های خانه باشد  و دلیل آن نیز در معرض دید بودن  است، می توانید از پرده های سبک یا حریر های ساده  برای اتاق خواب استفاده کنید که حالت دلپذیر تری به فضا بدهد.

 

پرده

 • جنس پرده:

 

جنس پرده خریداری شده باید به گونه‌ای باشد که در زمان نصب حالت و شکل ثابتی به خود بگیرد پرده های شل و وارفته تنها حس نامرتب بودن را به دکوراسیون داخلی القا می کنند. پرده هایی با جنس کتان ابریشم و مخمل یکی از ایده آل ترین انتخاب ها برای اتاق های پذیرایی هستند چرا که در صورت جمع بودن نیز می توانند نما و شکل زیبایی به پنجره ها بدهند.

 

 • اندازه سقف:

 

بلندی سقف نیز یکی از دیگر از نکات مهمی است که در انتخاب پرده تاثیر می گذارد اگر سقف خانه بسیار کوتاه است می توانید میله پرده را به نزدیک‌ترین نقطه سقف نصب کنید در این صورت طول پرده افزایش پیدا می‌کند و سبب می‌شود که دیوارهای خانه بلندتر از آنچه که هستند به نظر آیند.

پرده

 

 

 

 • اندازه پنجره:

 

پنجره های کوتاه از دیگر عواملی هستند که می توانند در زمان انتخاب پرده موثر باشند اگر پنجره های پذیرایی یا اتاق ها حالت کوتاه دارند، می توانید با خرید پرده هایی که طرح و رنگ ها نقش بیشتری در حاشیه آن ها به کار رفته، جلوه خاصی را به اتاق بدهید.

پیشنهادی
آموزش دیزاین خانه عروس

 

 • ضخامت یا نازکی پرده:

 

در صورتی که قصد دارید از پردههای حریر استفاده کنید می توانید با خرید آستری ها علاوه بر جلوگیری از پوسیدگی پرده در معرض نور خورشید از ورود بیش از اندازه نور به داخل اتاق جلوگیری کنید.

 

 پارچه هایی که برای دوخت انواع پرده به کار برده می‌شوند

 

 • دانتل:

 

نمونه فوق العاده زیبا که جلوه خاصی به دکوراسیون اتاق های نشیمن و پذیرایی می دهد، پرده هایی که با پارچه دانتل دوخته می‌شود گزینه ایده آل برای خرید جهیزیه عروس خانم هایی هستند که قصد دارند دکوراسیون فوق العاده شیک و بی نظیر داشته باشد.

 

 • حریر:

 

لطافت و ظرافت این پرده طراحی خاص خود را می‌طلبد، از پرده های حریر می توان در اتاق های خود نهایت استفاده را برد اما دلیل نازک بودن حریر نور خورشید به سادگی از آن عبور می کند پس برای جلوگیری از خراب شدن پارچه و نفوذ کمتر نور خورشید  لازم است از پارچه های آستری استفاده کنید.  ترکیب دو رنگ حریر با هم از جدیدترین ایده های پرده برای اتاق خواب پذیرایی و سایر نقاط خانه می باشد.

 

 • ساتن:

 

از پارچه ساتن بیشتر برای تولید پرده هایی در مدلهای کلاسیک استفاده می شود و جزو پارچه های ضخیم محسوب می شوند که به سادگی نور آفتاب را از خود عبور نمی دهد و همین دلیل در زمان استفاده از آنها به آستری نیاز ندارید.  از پارچه ساتن و کتان بیشتر برای گوشواره پرده ها و یا والان استفاده می‌شود که بتوانند نمای بسیار شیک و جذاب دکوراسیون داخلی خانه داد.

 

پرده

 

 • مخمل:

 

اگر قصد دارید یکی از اتاق های منزل را به اتاق کار تبدیل کنید می توانید از پارچه های مخمل و ابریشم برای پرده آن استفاده کنید این نوع پارچه ها نمای بسیار رسمی و شیک را به اتاق می دهد. البته تنها اتاق هایی که محل گرد همایی های رسمی هستند نمی توانند از داشتن پرداه های ابریشم و مخمل بهره ببرند، می توانید اتاق خواب کلاسیک خود را با داشتن پرده های ابریشمی آذین بندی کنید.

 

پرده

 

انواع پرده در مدل های شیک برای دکوراسیون داخلی:

 

 • مدل رومن

 

ظرافت و سادگی در پرده رومن از بارزترین ویژگی های این مدل است و می توان آن را از جنس پارچه های ساده یا پارچه های بافت دار از بازار خریداری کرد.  البته تنوع رنگ و نقش این پرده سبب شد که بر اساس سلیقه مشتریان بتوانند نمونه های راه راه و یا چهارخانه را نیز طراحی کرد. پرده رومن یه دلیل نحوه باز و بسته شدن متفاوتی که دارند، جزء دسته پرده های مدرن قرار می گیرد.

پیشنهادی
طراحی دیوار با شلف

 

 • مدل پیلی دار:

 

با وجود اینکه برای پرده های پیلی دار از جنس پارچه حریر استفاده می شود در عین سادگی و ظرافت می‌تواند جلوه و تجمل خاصی را به دکوراسیون بدهد. کاربرد پرده های حریر پیلی دار بیشتر برای اتاق هایی است که سقف کوتاه دارند زیرا  پیلی های به کار رفته با ایجاد خطای دید سبب بلندتر نشان دادن صفحه اتاق می‌شود به علاوه این پرده یک پیشنهاد بسیار عالی برای استفاده از پنجره های کم عرض است.

 

انواع پرده و لطافت و زیبایی در عین سادگی پرده پیلی دار

 

 • مدل والان دار:

 

یکی از انواع پرده که محبوبیت خاصی برای خود کسب نموده پرده های والان دار هستند.  والانی از جنس پارچه مخمل و ساتن که بر روی پارچه و پرده های حریر به صورت شال افتاده استفاده می شود البته ترکیب و طرح و نقش این پرده این مدل از انواع پرده بسته به سلیقه شما دارد. می توانید پرده زیرین را در مدل های طرح دار انتخاب کنید و آن را با والان ساده ست کنید در مقابل با استفاده از والان های گلدار  و پرده زیرین ساده دکوراسیون شیکی به منزل بدهید.

پرده والان دار انتخابی مناسب برای سبک دکوراسیون کلاسیک اما اگر به این نوع پرده علاقه مند هستید می توانید در سبک های مدرن نیز بر اساس اصول خاصی از آنها استفاده کرد به این ترتیب می توانید از پرده ساده استفاده کنید و والان را در یک گوشه از آن قرار دهید.

 

 

 تلفیقی ار رنگ و نقش در دکوراسیون

 • مدل تلفیقی:

 

این مدل از پرده های تلفیقی برای مکان های مناسب است که قصد دارید از این دو یا چند رنگ برای دکوراسیون استفاده کنید با استفاده از پرده های تلفیقی  که از ترکیب دو پارچه ساده تشکیل شده است می توانید هر رنگ را متناسب با دیگر لوازم به کار رفته مانند مبلمان یا کوسن انتخاب نمایید.  با توجه به اینکه استاندارد پرده های ترکیبی از دو نوع حریر ساده تک رنگ است اما می‌توان بر اساس سلیقه یکی از پرده ها را گلدار انتخاب کنید و یا جنس آن را بر اسا سلیقه خود تغیر دهید.

 

 • پرده پانچ:

 

نمونه بسیار بی‌نظیر در سبک دکوراسیون مدرن از ویژگی‌های بارز و می‌توان به چین های عمیق اشاره کرد این نوع پرده ها با داشتن  پانچ بزرگ و استفاده از میله گرد با قطر بیشتر نقش مهمی در دکوراسیون ایفا میکند.  از مدل های ترکیبی و تلفیقی برای پرده پانچ می‌توان استفاده کرد به گونه ای که از پرده های حریر در وسط و به عنوان گوشواره از پرده های ساتن یا مخمل استفاده نمود.

 

 • پرده سلطنتی:

 

پرده های سلطنتی به دلیل وجود در طرح رنگ بسیار شیک و با وقار متناسب در سبک های فاخر دکوراسیون همچون صفحه کلاسیک هستند و این پرده ها به دلیل داشتن ترکیب رنگ بسیار شیک و زیبا تنها قابلیت استفاده در سبک های همچون سبک کلاسیک را دارند به هیچ عنوان نمی توان از پرده های کلاسیک در سبک مدرن با طراحی دکوراسیون مدرن استفاده کرد.

پیشنهادی
محاسبه کاغذ دیواری مورد نیاز

 

 • پرده زبرا:

 

نمونه ای بی نظیر و خارق العاده از پرده های مدرن که از ترکیب تور و پارچه ضخیم تولید می شود. پرده زبرا با ساختاری راه راه امکان نور پردازی قوی را برای اتاق هایی که نور گیری کمی دارند فراهم می کند. به دلیل کیفیت و تنوع طرح و نقش از این مدل پرده در تمامی بخش های خانه می توان استفاده کرد.

با وجود این که پرده زبرا به عنوان یک پرده تزئینی مورد استفاده قرار می گیرد اما به دلیل قرار گرفتن دو لایه موازی بر روی هم و امکان بالا و پایین کردن آن می توان تا بین ۱۰ تا ۵۰ درصد میزان نور عبوری از آن را کنترل کرد.

 

پرده

پرده

 

 • پرده توری:

 

این نمونه از پرده های عمودی در سبک مدرن استفاده می شود دلیل این سادگی و طراحی خاص آن است.  طرح و نقش بی نظیر و ساده در این پرده سبب می‌شود که بتوان از مدل‌های پانچ آن در اتاق های نشیمن بیشترین استفاده و بهره را برد.

 

انواع پرده متناسب برای بخش های مختلف خانه:

 

یکی از بزرگترین چالش ها در زمان طراحی و دکوراسیون منزل انتخاب پرده برای انواع بخش‌های مختلف خانه است که می تواند نقش موثری در زیبایی و جذابیت دکوراسیون داشته باشد.

پرده

پرده

 

 • انواع پرده اتاق خواب

 

برای اتاق خواب از پرده هایی با جنس سبک و نازک استفاده می شود که علاوه بر سادگی می تواند در کنترل نور خورشید موثر باشد.

 

ترکیب رنگ فوق العاده پرده اتاق خواب عروس

 

 • انواع پرده متناسب برای پذیرایی

 

به دلیل اینکه پذیرایی ها به عنوان نقطه در معرض دید عموم هستند توجه به پرده مناسب از اهمیت زیادی برخوردار است.  اگر اتاق نشیمن یا پذیرایی دارای پنجره های بزرگ و نورگیر است می توانید با استفاده از پرده های ضخیم از عبور بیش از حد نور خورشید جلوگیری کنید، برای اتاق های پذیرایی کوچک از پرده های رنگ روشن استفاده کنید که سبب بزرگتر نشان دادن اتاق نشیمن و پذیرایی شود

 

 • انواع پرده پرده آشپزخانه

 

اولویت اول در انتخاب پرده برای آشپزخانه جنس و رنگ آن است.  با توجه به اینکه برای پرده آشپزخانه از آستری استفاده نمی شود پس از لازم از جنس پارچه خریداری شده از کیفیت زیادی برخوردار باشد تا در مقابل نور خورشید و شستشوی مداوم مقاوم باشد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.